
Lubimy niebieski
21 listopada, 2023
Powiatowy Dzień Kultury i Sportu
30 listopada, 2023Za nami kolejna akcja Biblioteka Szkolna ZSP Krynica-Zdrój Aktywu Bibliotecznego i Samorządu Uczniowskiego Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju
Tradycyjnie, jak co roku w naszej szkole odbył się Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Była to okazja, by zastanowić się, czy jesteśmy wobec siebie życzliwi?
Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje. Symboliczne podanie dłoni, wyciągnięcie ręki do drugiego człowieka jest miarą naszego człowieczeństwa.
Organizatorzy częstowali słodyczami, rozdawali cytaty mówiące o życzliwości, empatii i tolerancji. Na tablicy pojawiło się symboliczne słońce, do którego można było przypiąć promyk z pozdrowieniami, napisać coś miłego, czy kogoś przeprosić. Na telewizyjnej, wirtualnej gazetce pojawiły się sentencje i cytaty przypominające o dzisiejszym wydarzeniu.
Uczniowie wykonali również Kodeksy Życzliwości i Empatii, a najlepszy okazał się projekt Oskara Szkwarło z klasy 1D.
Oryginalna nazwa święta brzmi „Hallo World Day” i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.
Dziękujemy Pani Agnieszce Oleszyckiej nauczycielowi bibliotekarzowi Biblioteka Szkolna ZSP Krynica-Zdrój, opiekunom Samorządu Uczniowskiego Pani Beacie Skrabskiej i Panu Danielowi Sekule. Dziękujemy wszystkim uczniom zaangażowanym w akcję!