Z KRYNICY ZDROJU DO EUROPY PODBOJU
15 marca, 2022Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce
15 marca, 2022
W roku szkolnym 2021/2022 Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju bierze udział w projekcie pn. „Ekonomia społeczna dla szkół” dofinansowanym z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, priorytet: II. Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji, działanie: 2.9 Rozwój ekonomii społecznej (nr projektu POWR02.09.00 – 00-00-0064/19).
Przedsięwzięcie to jestrealizowanew wybranych szkołach ogólnokształcących i zawodowychna terenie całej Polski przez Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość ze Szczecina wraz z partnerami: Fundacją Pasja i Regionalnym Centrum Młodzieży.
Celem projektu jest przygotowanie uczniów do planowania ścieżek kariery uczniowskiej i zawodowej poprzez wyposażenie nauczycieli w niezbędną wiedzę i umiejętności w zakresie ekonomii społecznej oraz nowoczesny i atrakcyjny warsztat pracy. W ramach projektu szkoła otrzymała do testowania pakiet edukacyjny zawierający gry dydaktyczne, ćwiczenia multimedialne, scenariusze do prowadzenia zajęć metodami aktywizującymi oraz poradnik zakładania spółdzielni uczniowskiej. Materiały będą testowane na lekcjach doradztwa zawodowego, podstaw przedsiębiorczości, wiedzy o społeczeństwie i zajęciach z wychowawcą. Nauczyciele otrzymali również scenariusze zajęć dodatkowych przeznaczonych dla uczniów, którzy wiążą swoja przyszłość z trzecim sektorem, interesują się wolontariatem, planują założyć organizację pozarządową lub spółdzielnię uczniowską. Dodatkowo szkoła uzyska środki na organizację wizyty studyjnej dla uczniów w przedsiębiorstwie społecznym.
Relacja z wizyty studyjnej w ZAZ nr 1 PSONI Koło w Krośnie
Dzięki udziałowi w projekcie edukacyjnym “Ekonomia społeczna dla szkół” uczniowie klas technikum i liceum ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła Ii w Krynicy-Zdroju zwiedzili dziś Zakład Aktywności Zawodowej nr 1 Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Krośnie. Na organizację wyjazdu studyjnego otrzymali dofinansowanie w kwocie 6. tys. zł. Nie zabrakło degustacji wypiekanych tu wyrobów cukierniczych, nauki maglowania bielizny hotelowej, wizyty w dziale produkcji ekologicznych podpałek, a nade wszystko - własnoręcznie wykonanych kwiatów róży w ramach przygotowanych dla nas warsztatów rękodzielniczych. Tym piękniejszych, że robionych sercem z myślą o jutrzejszym Dniu Matki. Po obiedzie, kolejna atrakcja - chwila relaksu w Iwoniczu-Zdroju, czas na pyszne lody, kawę, zakup pamiątek i malownicze fotografie. Wszystko w asyście pięknej pogody i niezawodnych kierowców z firmy Adam Ciastoń F.U.T.H. TRANSPEED. Opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele realizujący projekt Panie Ewa Madzik-Kania, Alina Pustułka, Anna Skórzewska i Iwona Wójcik oraz Panowie Piotr Biernat i Tomasz Wilk. To musiało się udać!